Boys Varsity Football · Trojans entering season with a No. 3 state ranking


With just 17 days from the opening of the 2019 prep football season, Muscle Shoals got a bit of good news with the release of the Alabama Sports Writers Association’s preseason poll.

The Trojans, coming off a 9-3 season a year ago before being knocked out of the playoffs by eventual state champion Pinson Valley, are ranked third in the Class 6A poll.

Pinson Valley and Saraland are at the top of the poll.

Muscle Shoals’ week 9 opponent, Wetumpka, is ranked sixth overall in Class 6A. The Trojans’ opening game opponent, Deshler, is ranked ninth in Class 4A.

Full rankings:

CLASS 7A

Team (first-place), 2018 W-L, Pts

1. Central-Phenix City (26), 14-0, 312

2. Hoover, 9-4, 227

3. McGill-Toolen, 9-3, 201

4. Thompson, 11-2, 183

5. Hewitt-Trussville, 8-4, 165

6. Auburn, 10-2, 98

7. Mountain Brook, 9-3, 88

8. Theodore, 8-3, 83

9. Lee-Montgomery, 8-5, 66

10. Fairhope, 7-4, 23

Others receiving votes: James Clemens (7-4) 13, Bob Jones (6-5) 9, Austin (7-4) 8, Prattville (7-4) 6.

CLASS 6A

Team (first-place), 2018 W-L, Pts

1. Pinson Valley (17), 13-1, 282

2. Saraland (9), 13-2, 251

3. Muscle Shoals, 9-3, 172

4. Clay-Chalkville, 12-2, 158

5. Hueytown, 9-3, 150

6. Wetumpka, 11-3, 148

7. Oxford, 10-3, 95

8. Spanish Fort, 11-2, 67

9. Blount, 5-5, 57

10. Jackson-Olin, 10-1, 44

Others receiving votes: McAdory (10-2) 20, Opelika (7-5) 9, Eufaula (5-6) 8, St. Paul’s (7-4) 7, Homewood (10-3) 6, Hillcrest-Tuscaloosa (6-6) 3, Helena (4-6) 2, Stanhope Elmore (6-5) 2, Russell Co. (2-8) 1.

CLASS 5A

Team (first-place), 2018 W-L, Pts

1. Briarwood (4), 9-3, 233

2. Ramsay (12), 11-2, 221

3. Jasper (2), 11-2, 206

4. Madison Aca. (1), 10-2, 143

5. Central-Clay Co. (7), 12-3, 139

6. Demopolis, 10-3, 134

7. Mortimer Jordan, 12-2, 127

8. Vigor, 13-2, 110

9. Etowah, 12-1, 61

10. Russellville, 9-2, 44

Others receiving votes: Center Point (6-6) 36, Alexandria (6-5) 15, Hamilton (4-6) 6, Sardis (3-7) 3, East Limestone (9-3) 2, Scottsboro (4-6) 1, Sylacauga (7-4) 1.

CLASS 4A

Team (first-place), 2018 W-L, Pts

1. UMS-Wright (25), 14-0, 309

2. Hillcrest-Evergreen (1), 8-5, 215

3. Andalusia, 9-5, 185

4. Hokes Bluff, 11-2, 177

5. American Chr., 12-1, 151

6. Catholic-Montgomery, 8-4, 96

7. Jacksonville, 11-1, 91

8. Montevallo, 9-2, 87

9. Deshler, 9-6, 86

10. Headland, 10-2, 36

Others receiving votes: North Jackson (11-1) 30, Holtville (7-4) 9, Leeds (3-7) 6, Brooks (8-3) 4.

CLASS 3A

Team (first-place), 2018 W-L, Pts

1. Flomaton (24), 12-3, 306

2. Piedmont (1), 12-3, 193

3. Gordo (1), 10-3, 179

4. Randolph Co., 12-2, 168

5. Pike Co., 10-3, 136

6. Providence Chr., 12-2, 121

7. Mobile Chr., 9-2, 118

8. Saks, 10-2, 104

9. Geraldine, 9-3, 56

10. Midfield, 9-2, 28

Others receiving votes: Fultondale (9-2) 19, St. James (10-2) 18, Winfield (11-1) 11, Pisgah (4-7) 8, Prattville Chr. (4-6) 5, Thomasville (9-3) 5, Oakman (5-6) 2, T.R. Miller (6-5) 2, Excel (4-6) 1, Walter Wellborn (5-5) 1, Westminster-Huntsville (11-1) 1.

CLASS 2A

Team (first-place), 2018 W-L, Pts

1. Fyffe (26), 15-0, 312

2. Leroy, 9-4, 206

3. Addison, 10-3, 183

4. Luverne, 13-2, 174

5. Ohatchee, 11-1, 98

6. Abbeville, 10-2, 85

7. Aliceville, 11-3, 77

8. Collinsville, 10-2, 66

9. Reeltown, 8-3, 55

10. Colbert Co., 8-4, 51

Others receiving votes: Cottage Hill (10-2) 45, Thorsby (9-2) 41, North Sand Mountain (8-3) 24, Daleville (6-5) 23, LaFayette (7-4) 17, Red Bay (9-3) 9, Highland Home (12-2) 8, Westbrook Chr. (7-4) 3, Cedar Bluff (7-4) 2, New Brockton (6-5) 2, J.U. Blacksher (4-6) 1.

CLASS 1A

Team (first-place), 2018 W-L, Pts

1. Mars Hill Bible (20), 14-1, 287

2. Maplesville (4), 12-2, 203

3. Sweet Water (1), 6-5, 176

4. Brantley, 7-4, 168

5. Lanett (1), 10-2, 149

6. Spring Garden, 11-2, 108

7. Elba, 8-3, 80

8. Linden, 13-1, 68

9. Pickens Co., 9-5, 50

10. South Lamar, 12-1, 47

Others receiving votes: Marengo (10-2) 43, Georgiana (10-2) 36, Millry (5-6) 21, Falkville (11-1) 19, Marion Co. (7-4) 9, R.A. Hubbard (8-3) 7, Notasulga (4-7) 4, Decatur Heritage (7-4) 3, St. Luke’s (11-2) 2, Donoho (9-3) 1, Winterboro (7-4) 1.

AISA

Team (first-place), 2018 W-L, Pts

1. Autauga Aca. (23), 13-1, 303

2. Monroe Aca. (2), 13-0, 237

3. Escambia Aca., 10-3, 195

4. Glenwood, 5-7, 179

5. Wilcox Aca., 8-4, 151

6. Chambers Aca. (1), 13-0, 138

7. Morgan Aca., 9-3, 98

8. Macon-East, 9-3, 76

9. Bessemer Aca., 9-4, 48

10. Lee-Scott, 0-11, 23

Others receiving votes: Edgewood (8-4) 19, Tuscaloosa Aca. (6-4) 10, Clarke Prep (4-8) 2, Jackson Aca. (6-5) 2, Lakeside (5-5) 1.