Multiple Teams · Complete 2017 AHSAA playoff first round pairings


AHSAA 2017 Football Playoffs
First-round Pairings
(All games Nov. 10 unless otherwise noted)

CLASS 1A
Millry (5-5) at  Isabella (9-1)
Pleasant Home (5-5) at  Wadley (9-0)
Highland Home (7-3) at  Marengo (7-3), Dixons Mills, Thursday, Nov. 9
Winterboro (5-5) at  Georgiana (10-0)

Houston County (8-2) at  Talladega County Central (6-3)
Linden (7-3) at  Maplesville (9-0)
Ragland (5-5) at  Brantley (7-3)
Notasulga (5-5) at  Sweet Water 8-1)

Hubbertville (3-6) at  Addison (8-2), Thursday, Nov. 9
Woodville (5-5) at  Hackleburg (9-1), Thursday, Nov. 9
Decatur Heritage (8-2) at  South Lamar (7-3), Millport
Waterloo (4-5) at  Cedar Bluff (6-3), Thursday, Nov. 9

Coosa Christian (4-6) at  Cherokee (7-3), Thursday, Nov. 9
Holy Spirit Catholic (4-6) at  Lynn (10-0)
Phillips (6-4) at  Spring Garden (6-3)
Meek (7-3) at  Pickens County (8-2), Reform

CLASS 2A
J.U. Blacksher (6-4) at  Luverne (9-2)
Samson (4-6) at  Aliceville (6-4)
Elba (8-2) at  Leroy (8-2)
R.C. Hatch (4-6) at  Ariton (9-1)

Geneva County (6-4) at  Thorsby (7-2)
Southern Choctaw (4-5) at  Goshen (9-1)
Keith (6-4) at  Abbeville (8-2)
New Brockton (5-5) at  St. Luke’s Episcopal (8-1), Mobile, Baker High School

Reeltown (6-4) at  Falkville (7-3)
Westbrook Christian (5-5) at  Sulligent (9-1), Thursday, Nov. 9
Cleveland (7-3) at  LaFayette (8-2)
Sheffield (4-6) at  Fyffe (10-0), Thursday, Nov. 9

Ider (6-4) at  Lamar County (6-4), Vernon
Ranburne (4-6) at  Tarrant (7-2), Center Point High School, Thursday, Nov. 9
Mars Hill Bible (7-3) at  Sand Rock (8-2)
Tanner (3-7) at  Lanett (10-0)

CLASS 3A
Mobile Christian (7-3) at  Pike County (8-2), Brundidge
Providence Christian (6-4)at  Gordo (9-1)
Southside-Selma (7-3) at  Clarke County (8-2), Grove Hill
Midfield (4-5) at  Wicksburg (9-1)

Slocomb (5-5) at  American Christian (7-3), Tuscaloosa
Bayside Academy (5-5) at  Montgomery Academy (8-2)
Oakman (7-3) at  Daleville (6-4), Thursday, Nov. 9
Prattville Christian (3-7) at  Hillcrest-Evergreen (9-1)

Ohatchee (8-02) at  Sylvania (9-1)
Holly Pond (7-3) at  West Morgan  (9-1), Trinity, Thursday, Nov. 9
North Sand Mountain (8-2) at  Randolph County (9-1), Wedowee, Thursday, Nov. 9
Colbert County (6-4) at  Fultondale (10-0)

Locust Fork (4-6) at  Colbert Heights (9-1), Thursday, Nov. 9
Weaver (6-4) at  Plainview (9-1), Rainsville
Lauderdale County (6-4)  at  J.B. Pennington (8-2), Blountsville, Thursday, Nov. 9
Geraldine (4-6) at  Piedmont (9-1)

CLASS 4A
Thomasville (7-3) at  Tallassee (9-1)
Dale County (7-3) at  Bibb County (9-1), Centreville
Leeds (7-3) at  UMS-Wright (8-2), Mobile
Sipsey Valley (4-6) at  Montgomery Catholic (9-1)

Alabama Christian (8-2) at  Northside (9-1), Samantha
W.S. Neal (5-5) at  Munford (9-1)
West Blocton (6-4) at  Saint James (7-3), Montgomery
Childersburg (5-5) at  Andalusia (9-1)

Hokes Bluff (8-2) at  Madison Academy (7-3)
Haleyville (4-6) at  Rogers (10-0)
Randolph (6-4) at  Jacksonville (7-3)
West Limestone (4-6) at  Fayette County (8-2), Fayette, Thursday, Nov. 9

Cordova (4-6) at  Wilson (9-1)
Cherokee County (4-6) at  Sardis (7-3)
Deshler (7-3) at  Dora (8-2)
Westminster Christian (6-4) at  Saks (10-0), Anniston

CLASS 5A
Jackson (5-4) at  Calera (6-4)
Greenville (5-4) at  Beauregard (8-1)
Marbury (5-5) at  St. Paul’s Episcopal (9-1), Mobile
Talladega (6-4) at  Carroll (10-0), Ozark

Charles Henderson (6-4) at  Central-Clay County (7-3)
Williamson (7-3) at  Demopolis (8-2), Thursday, Nov. 9
Sylacauga (8-2) at  Eufaula (8-2), Thursday, Nov. 9
Jemison (5-5) at  Vigor (7-3), Prichard Memorial Stadium, Thursday, Nov. 9

St. Clair County (7-3) at  Guntersville (9-1), Thursday, Nov. 9
Corner (5-5) at  Mae Jemison (9-1), Huntsville, Milton Frank Stadium, Thursday, Nov. 9
Alexandria (8-2) at  Wenonah (8-1), Birmingham, Thursday, Nov. 9
Lawrence County (5-5) at  Mortimer Jordan (8-2), Kimberly, Thursday, Nov. 9

West Point (6-4) at  Brooks (7-2), Killen, Thursday, Nov. 9
Pleasant Grove (5-5) at  Etowah (9-1), Attalla, Thursday, Nov. 9
Lee-Huntsville (7-3) at  Hayden (5-5), Thursday, Nov. 9
Crossville (4-6) at  Briarwood Christian (10-0), Thursday, Nov. 9

CLASS 6A
Saraland (7-3) at  Benjamin Russell (7-3), Alexander City
Stanhope Elmore (5-5) at  Hillcrest-Tuscaloosa (7-3)
Opelika (7-3) at  Daphne (8-2)
Bessemer City (4-6) at  Park Crossing (9-1), Montgomery, Cramton Bowl

Carver-Montgomery (4-6) at  McAdory (6-4), McCalla
Blount (6-4) at  Wetumpka (9-1)
Paul Bryant (6-4) at  Sidney Lanier (9-1), Montgomery, Cramton Bowl, Thursday, Nov. 9
Pelham (5-5) at  Spanish Fort (9-1)

Shades Valley (7-3) at  Pell City (6-4), Thursday, Nov. 9
Carver-Birmingham (7-3) at  Austin (10-0), Decatur, Shorty Ogle Stadium
Cullman (7-3) at  Ramsay (6-4), Birmingham, Huffman Stadium
Florence (4-6) at  Pinson Valley (10-0)

Gardendale (6-4) at  Muscle Shoals (8-2)
Hueytown (5-5) at  Oxford (10-0), Thursday, Nov. 9
Athens (5-5) at  Clay-Chalkville (8-2)
Fort Payne (6-4) at  Homewood (9-1)

CLASS 7A
Davidson (7-3) at  Auburn (9-1)
Jeff Davis (5-5) at  McGill-Toolen Catholic (10-0), Mobile, Libscomb Complex
Lee-Montgomery (6-3) at  Fairhope (8-2)
Theodore (6-4) at  Central-Phenix City (9-0)

Mountain Brook (7-3) at  Bob Jones (7-3), Madison City Stadium
Huntsville (6-4) at  Thompson (10-0), Alabaster
Sparkman (7-3) at  Hoover (7-3), Hoover Met Stadium
Spain Park (6-4) at  Hewitt-Trussville (10-0)